Bioszos : Számoló és érző növények? |
Számoló és érző növények?
2022.02.11. 18:31
Növények kommunikációjáról volt szó.
Beleástam magam jobban, mert a növények kommunikációját
https://www.youtube.com/watch?v=xOXSqy05EO0
Lefordítom/Összefoglalom a fontosabb pontokat:
Ez a videó (is) elmagyarázza, hogy a növények is (mint ahogy az állatok és az emberek) használnak bizonyos kémiai anyagokat, például mondjuk önvédelemre (létezik például a dió, ismert és remélem köztudott, hogy alatta alig nőnek meg más növények, ez amúgy az allelopátia jelensége csúnya szóval kifejezve). A videóban van animáció, ami megmutatja, hogy a szél segítségével más növényekhez is eljutattnak bizonyos anyagokat, amely segítségével "figyelmeztetik" (hát na, itt is erős kicsit a kifejezés, de hogyan mondjam másképp? mondjuk szélnek eresztik a kémiai anyagukat, aztán lesz, ami lesz, vagy odaér a másikhoz és érzékeli ESETLEG fel is tudja Fogni vagy nem - ahogy kb én vagyok most itt ebben a kommentszekcióban )
Kicsit erősnek érzem a kifejezést, azonban itt van egy videó a kételkedők számára: Hogyan számolnak és kommunikálnak a növények? (Van benne kísérlet is!) https://www.ted.com/.../greg_gage_electrical_experiments...
De ezen most miértt kell nevetni? Elmagyarázzák benne, hogy a Vénusz légycsapója (Dionaea muscipula) ugye, ami azért és AKKOR fogyaszt táplálékkiegészítésként legyet, vagy rovarokat - mert nitrogénszegény talajban van, vagy átmenetileg nitrogénban szegény a talaj, ahol él szegény kis növényke. Pedig neki kell a nitrogén.
Viszont nem akar energiát pazarolni, ami ugye ahhoz is kell, hogy becsukja magát, ha már a légy ottvan, de hogy eldöntse, hogy van-e ott valami egyáltalán, emiatt vannak neki kis érzékelő "szőröcskéi", amihez, ha egyszer hozzáér (Egyszer) valami, akkor az még nem zavarja. Viszont, ha már Kétszer (Kétszer, szóval nem egyszer, hanem kétszer, ami 1+1), akkor összecsukódik. Szóval mondhatjuk azt, hogy érzékeli a mozgások(a szőrökhöz való hozzáérések) számát, amit emberi nyelven számolásnak nevezhetünk.
|